Είστε εδώ : Αρχική > Ο Σημαδεμένος > «Άσος» και over…

«Άσος» και over…

Europa_LeagueΜόνο εύκολο δε μπορείς να το χαρακτηρίσεις το σημερινό ποδοσφαιρικό κουπόνι του στοιχήματος, εδώ όπου θα βρούμε τους επαναληπτικούς του Europa League της φάσης των «32».

@@@«Υπάρχουν ισχυρά φαβορί…» ή «ξέρουμε ήδη τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων…» θα ισχυριστούν κάποιοι, αλλά συμπαθάτε με, έχω διαφορετική άποψη, αφού σε πολλές περιπτώσεις αυτά τα «μεγάλα» φαβορί πετυχαίνουν το στόχο τους απόψε και με διαφορετικά αποτελέσματα πέρα από τη νίκη τους.

@@@Στο μεγαλύτερο διαδικτυακό ανταλλακτήριο, πρώτο στη λίστα με τους μεγαλύτερους τζίρους έρχεται το Μπεσίκτας-Λίβερπουλ και ακολουθεί με μικρή διαφορά το Φιορεντίνα-Τότεναμ. Ακολουθούν τα: Ίντερ-Σέλτικ, Ντιναμό Κ.-Γκινγκάμπ, Έβερτον-Γ.Μπόις και Νάπολι-Τράμπζονσπορ. Σ’ αυτά τα ματς, το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων πάει στις νίκες των Λίβερπουλ, Φιορεντίνα, Ίντερ, Ντιναμό Κ., Έβερτον και Νάπολι.

@@@Για να δικαιολογήσω τον πρόλογό μου, απλά να θυμίσω ότι η Λίβερπουλ προκρίνεται και με ισοπαλία, ακόμα και με ήττα 1-0 (και να περάσει στη παράταση). Επίσης, η Φιορεντίνα περνάει και με 0-0 ή ακόμα και με 1-1(μέσω παράτασης), η Ίντερ προκρίνεται και με οποιαδήποτε ισοπαλία μέχρι 2-2(με 3-3 παράταση), η Έβερτον προκρίνεται ακόμα και με ήττα μέχρι 3-0 και τέλος η Νάπολι για να αποκλειστεί θα πρέπει να χάσει με 0-5 από τους Τούρκους…

@@@Το παιχνίδι του Ολυμπιακού με την Ντνιεπρ έχει ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό κοιτάζοντας με μια ματιά τους τζίρους. Μπορεί να μην είναι στη πρώτη εξάδα της λίστας με τους μεγαλύτερους τζίρους, όμως ο άσος συγκεντρώνει πάνω του το μεγαλύτερο (από κάθε άλλο σημερινό ματς) ποσοστό (93%) επί των χρημάτων που έχουν τζιραριστεί!

ΠΟΝΤΑΡΙΣΜΑ

ΝΤΙΝΑΜΟ Κ. – ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ   1 @1.70
Απ΄όλα τα παραπάνω, επέλεξα μόνο αυτό το ματς γιατί οι γηπεδούχοι θέλουν μόνο τη νίκη για να προκριθούν. Φυσικά αυτό από μόνο του, δεν αποτελεί βασικό τεκμήριο για την επιλογή μου. Η Ντιναμό έδειξε στη Γαλλία ότι είναι καλύτερη ομάδα από την αντίπαλό της. Δέχθηκε δύο γκολ, παίζοντας για παραπάνω από ένα ημίχρονο με 9 παίκτες. Εντός έδρας η ουκρανική ομάδα τρέχει ένα σερί 14 αγώνων αήττητη (12-2-0) σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ όσον αφορά τα ευρωπαϊκά ματς, στα τελευταία 26 εντός έδρας έχει μόλις δύο ήττες. Η Γκινγκάμπ πήρε για το ματς 2000 εισιτήρια, αλλά λόγω της έκρυθμης κατάστασης στην Ουκρανία, δεν ταξίδεψαν οι φίλοι της να της συμπαρασταθούν. Γενικά πάντως, το μόνο «θετικό» που βρήκα στο ρεπορτάζ του αγώνα για την ομάδα της Γαλλίας, είναι το 2-1 του πρώτο του παιχνιδιού…

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΤΝΙΕΠΡ  OVER 2.5  @2.10
Για τους ερυθρόλευκους μοιάζει κάτι παραπάνω από υπέρβαση, η ανατροπή του σκορ του πρώτου παιχνιδιού. Όχι γιατί το 2-0 δεν ανατρέπεται, ούτε επειδή η Ντνιεπρ είναι η υπερομάδα, ίσα-ίσα μάλιστα που δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο. Το πρόβλημα εντοπίζεται στην άσχημη αγωνιστική κατάσταση της ελληνικής ομάδας. Επέλεξα το over για δύο λόγους. Πρώτον, γιατί οι Πειραιώτες διαθέτουν ποιοτικότερο σύνολο από τους Ουκρανούς και ειδικά μέσα στο Καραϊσκάκη, μπορούν να τους βάλουν περισσότερα από δύο γκολ. Δεύτερον, επειδή η άμυνα του Ολυμπιακού δεν έχει αυτή την εικόνα που να σε κάνει να πιστέψεις ότι θα τη βγάλει καθαρή. Η Ντνιεπρ ήρθε στην Ελλάδα με σκοπό να σκοράρει. Θα το ψάξει το γκολ, το οποίο θα κλειδώσει κατά μεγάλο ποσοστό τη πρόκριση. «Θα πάμε για το 2-0…» είπε ο Περέιρα. Τους άλλους τους ρώτησε;

ΥΓ. Η παραπάνω αναφορά σε τζίρους, έγινε με βάση την εικόνα που αποκομίστηκε νωρίς το μεσημέρι της Πέμπτης. Σίγουρα μέχρι την ώρα του αγώνα οι τζίροι θα πολλαπλασιαστούν και ενδέχεται να αλλάξει και η σειρά στη λίστα με τους μεγαλύτερους τζίρους

Για τα περαιτέρω… ακολουθήστε τη στήλη στο Facebook (Bet With Loxagos)