Είστε εδώ : Αρχική > Θέμα > Ο αρχηγός της… τελευταίας στιγμής

Ο αρχηγός της… τελευταίας στιγμής

Τι σόι Αγγλος είναι αυτός αν δεν πίνει, δεν καπνίζει και παντρεύτηκε τον παιδικό του έρωτα; Ο Χάρι Κέιν τα συγκεντρώνει όλα αυτά, αλλά τον… σώζει ότι παίζει γκολφ.

Ο ίδιος πάντως όπως και η Βασίλισσα… σώζει την Αγγλία κι ας κυλά και ιρλανδικό αίμα στις φλέβες του από την μητέρα του! Το γκολ με την Σλοβακία στις καθυστερήσεις δεν ήταν το μοναδικό.

Το 1-0 «σφράγισε» το εισιτήριο για το Μουντιάλ του καλοκαιριού. Ένα άλλο δικό του γκολ, με την Σκωτία, πάλι στις καθυστερήσεις μετέτρεψε την ήττα σε ισοπαλία (2-2).

Γενικά η Αγγλία είναι η ομάδα της… τελευταίας στιγμής. Όπως κι ο αρχηγός της. Την αρχή την είχε κάνει ο Λαλάνα τον Σεπτέμβριο του ’16 στο ματς με την Σλοβακία στην Τρνάβα. Πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Συνολικά λόγω καθυστερήσεων η Αγγλία κέρδισε τους 5 από τους 23 βαθμούς στον 6ο όμιλο που της χάρισαν την πρωτιά και την πρόκριση.