Είστε εδώ : Αρχική > Ο Σημαδεμένος > Στην Primera η Βαγιαδολίδ

Στην Primera η Βαγιαδολίδ

Την επιστροφή της στην Primera Division πανηγύρισε τις πρώτες πρωινές ώρες (Ελλάδας) η Ρεάλ Βαγιαδολίδ. Η ομάδα του Μίροσλαβ Ντούκιτς ήρθε ισόπαλη 1-1 στο δεύτερο τελικό των μπαράζ κόντρα στην Αλκορκόν και σε συνδυασμό με το υπέρ της 1-0 του πρώτου αγώνα κατέκτησε την άνοδο, ακολουθώντας στη μεγάλη κατηγορία τους Γαλιθιανούς της Λα Κορούνια και της Θέλτα.

Η Βαγιαδολίδ με την ισοπαλία αυτή επιστρέφει μετά από δύο χρόνια απουσίας στην Primera Division και το εκπληκτικό είναι ότι στο ρόστερ της διαθέτει τρεις ποδοσφαιριστές που πέρασαν από το ελληνικό πρωτάθλημα. Ο λόγος για τον Μεχντί Ναφτί που πέρασε από τον Άρη, τον Όσκαρ που φόρεσε τη φανέλα του Ολυμπιακού και τον Μανούτσο Γκονσάλβες που έπαιξε στον Παναθηναϊκό.

Για την ιστορία το σκορ στο χθεσινό ματς άνοιξε για την Αλκορκόν ο Σάλες στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ενώ το ματς έφερε στα ίσα ο Γκουέρα στο 53.

Επιμέλεια: Μπάμπης Πουλούτσης