Είστε εδώ : Αρχική > Κόσμος, Ποδόσφαιρο > Ιταλία – Ισπανία ο πρώτος ημιτελικός του Euro

Ιταλία – Ισπανία ο πρώτος ημιτελικός του Euro

Η Ιταλία πήρε το ντέρμπι των διεκδικητών στα προημιτελικά του Euro 2020, επικρατώντας με 2-1 του Βελγίου στο Μόναχο, σε ένα θεαματικό παιχνίδι, με σπουδαίες ευκαιρίες και τραυματισμούς. Με Ισπανία στην επόμενη φάση η “σκουάντρα ατζούρα”.

Η Ιταλία προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro 2020, ύστερα απ’ τη νίκη της με 2-1 επί του Βελγίου στην “Άλιαντς Αρένα” του Μονάχου. Νικολό Μπαρέλα και Λορέντζο Ινσίνιε με όμορφα τέρματα έδωσαν προβάδισμα στη “σκουάντρα ατζούρα”, ενώ ο Ρομέλου Λουκάκου μείωσε με πέναλτι στις καθυστερήσιες του 1ου ημιχρόνου.

Πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, αλλά και τραυματισμοί, με τον Λεονάρντο Σπινατσόλα να αποχωρεί με φορείο και δάκρυα.

Οι Ιταλοί θα αντιμετωπίσουν την Ισπανία στο “Γουέμπλεϊ” την επόμενη Τρίτη στις 22:00, αναζητώντας το “εισιτήριο” για τον τελικό.