Είστε εδώ : Αρχική > Κόσμος, Ποδόσφαιρο > Ιταλία – Βέλγιο 2-1

Ιταλία – Βέλγιο 2-1

Η Ιταλία επικράτησε του Βελγίου με 2-1 στον μικρό τελικό του Nations League, χάρη στα γκολ τον Μπαρέλα (46′) και Μπεράρντι από την άσπρη βουλά (64′). Το Βέλγιο μείωσε στο σκορ με τον Ντε Κέτελαρ, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με την εθνική του ομάδα.

Η Ιταλία αναμετρήθηκε με το Βέλγιο στο Γιουβέντους Στέιντιουμ, για τον μικρό τελικό του Nations League, με τη σκουάντρα ατζούρα να επικρατεί με 2-1 χάρη στα τέρματα των Νικολό Μπαρέλα στο 46ο λεπτό και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεράρντι στο 64ο λεπτό, με το Βέλγιο να μειώνει με τον Ντε Κέτελαρ στο 86ο λεπτό.

Οι παίκτες του Μαντσίνι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκαν γρήγορα το γκολ με το οποίο πήραν κεφάλι στο σκορ. Ωστόσο μετά το 2-0 οι Βέλγοι ήταν καταιγιστικοί και πίεσαν μέχρι το τέλος, ωστόσο αρκέστηκαν μόνο στη μείωση στο σκορ.