Είστε εδώ : Αρχική > Κόσμος, Ποδόσφαιρο > Παρί Σεν Ζερμέν – Ρεάλ Μαδρίτης 1-0

Παρί Σεν Ζερμέν – Ρεάλ Μαδρίτης 1-0

Ο Τιμπό Κουρτουά κρατούσε όρθια τη Ρεάλ στο “Παρκ ντε Πρενς” για 94 λεπτά, απέκρουσε και πέναλτι του Λιονέλ Μέσι, αλλά ο Κιλιάν Εμπαπέ με υπέροχο γκολ στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη 1-0 στην Παρί για τη φάση των 16 του Champions League.

Η Παρί ήταν η μοναδική ομάδα που πάτησε στον αγωνιστικό χώρο του “Παρκ ντε Πρενς”, αλλά παραλίγο να την πατήσει από τη Ρεάλ για τη φάση των 16 του Champions League, κυρίως χάρη στον εντυπωσιακό Τιμπό Κουρτουά. Το γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων όμως της έδωσε μια δίκαιη νίκη με 1-0.

Ο τερματοφύλακας των “μερέγκες” έκανε ορισμένες σωτήριες επεμβάσεις κυρίως απέναντι στον Γάλλο, έπιασε πέναλτι του Λιονέλ Μέσι, όμως ο Εμπαπέ είπε την τελευταία λέξη και το πανηγύρισε έξαλλα.

Παρότι είχε μόλις τρεις τελικές (καμία εύστοχη), η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι παρέμεινε ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης, που θα κριθεί στις 9 Μαρτίου στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου”.