Είστε εδώ : Αρχική > Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ, Ποδόσφαιρο > Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός!

Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός!

O Παναθηναϊκός είναι ο νικητής του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας Λουξ. Οι πράσινοι επικράτησαν 1-0 του ΠΑΟΚ και έφτασαν στην κατάκτηση του 19ου Κυπέλλου της ιστορίας τους. Σκόρερ για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς ήταν ο Αϊτόρ στο 34ο λεπτό.

O 80ος τελικός Κυπέλλου Ελλάδας Λουξ βάφτηκε πράσινος. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και έφτασε στην κατάκτηση του 19ου Κυπέλλου στην ιστορία του. Το νικητήριο γκολ του αγώνα πέτυχε ο Αϊτόρ στο 34ο λεπτό του αγώνα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το ματς ξεκίνησε με καθυστέρηση, ενώ υπήρξε και διακοπή στο α’ μέρος του παιχνιδιού. Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος μέχρι και το 1-0. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του, η οποία διατηρήθηκε και μετά την ανάπαυλα. Ο Δικέφαλος πίεσε έχασε ευκαιρίες, όμως το σκορ δεν άλλαξε.

Το τελευταίο σφύριγμα από τον Λαόθ βρήκε τους παίκτες του Παναθηναϊκού να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας.